Pracownia Papiernicza to regularne warsztaty dla osób dorosłych o charakterze graficznym i papierniczym, mające na celu realizację własnej, ręcznie robionej publikacji w formie artbooka. Na warsztatach osoby pracują z konkretnymi zagadnieniami z zakresu papiernictwa, grafiki, podstaw introligtorstwa. Tworzymy różnego rodzaju oprawy introligatorskie (oprawa twarda, płócienna, miękka), szyjemy papier (ściegi japońskie i zeszytowe), wymyślamy własne formy. Poznajemy różnorodne techniki grafiki, także tej eksperymentalnej, uczymy się doboru mediów. Główną ideą Pracowni Papierniczej jest self-publishing, idea DIY (Do It Yourselfe) oraz kultura wydawania zinów.
Na podstawie zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych, każda osoba ma możliwość zrealizowania własnego, ręcznie robionego pomysłu wydawniczego. Efektem pracy jest stworzenie oryginalnego, unikatowego egzemplarza książki artystycznej według własnego projektu. Praca warsztatowa opiera się na eksperymentach, pracy z wyobraźnią, kreatywnym podejściu do praktykowania wybranych technik i zagadnień. Kilkumiesięczny proces twórczy prezentowany jest na wspólnie przygotowanej wystawie przez obie grupy, podczas której eksponowane są powstałe artbooki.
Prowadzenie: Agnieszka Pięta-Jadczak: edukatorka i animatorka. Koordynatorka i instruktorka Pracowni Papierniczej i Kółka Graficznego w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida. Pomysłodawczyni Festiwalu Papieru. Absolwentka edytorstwa i komunikacji medialnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Posiada dyplom ukończenia kursu kompetencji ogólnych w technice rękodzieła jakim jest papier czerpany i sitodruk. Absolwentka licznych kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu papiernictwa, introligatorstwa oraz projektowania.
Zapisy: e - mail: a.pieta-jadczak@okn.edu.pl. Zapisy trwają od 9 września 2024 r. do wyczerpania limitu miejsc.
Cena: 40 zł/zajęcia, 80 zł/2 spotkania w miesiącu.
Materiały do zajęć w cenie: tak
Dla osób dorosłych, różne stopnie zaawansowania.
Data rozpoczęcia zajęć: 8 października (dla grupy pierwszej), 16 października (dla grupy drugiej).
Terminy zajęć: 2 x w miesiącu (wyjątkiem jest czerwiec 2025 r. - 1 x w miesiącu).
Grupa pierwsza: 8 i 22.10, 5 i 19.11, 3 i 17.12, 7 i 14.01, 4 i 18.02, 4 i 18.03, 1 i 15.04, 6 i 20.05, 3.06.
Grupa druga: 16 i 30.10, 13 i 27.10, 4 i 11.12, 8 i 15.01, 5 i 19.02, 5 i 19.03, 2 i 16.04, 7 i 14.05, 4.06.
Godz. 18:00-20:00
Miejsce: ARTzona
Rodzaj zajęć: zajęcia grupowe
Liczba dostępnych miejsc w grupie: 10 osób
Czas trwania zajęć: 120 minut
Co wyróżnia nasze zajęcia:
-
nauka ciekawych technik rękodzielniczych z zakresu introligatorstwa
-
poznanie ,,od deski do deski” całego procesu projektowania notesu i oprawy
-
realizacja własnej, ręcznie robionej publikacji w formie artbooka
-
możliwość zaprezentowania swojej pracy na końcoworocznej wystawie zbiorowej w galerii ARTzony
-
warsztaty prowadzone są w miłej, bezstresowej atmosferze o indywidualnym podejściu do każdej osoby uczestniczącej
Informacje na temat dostępności:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Pracownia plastyczna: znajduje się na poziomie -1. W budynku nie ma windy. Na poziom prowadzi pochylnia w dół, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.