WYJĄTKOWE HISTORIE DOSTĘPNE - to projekt mający na celu stworzenie oferty kulturalnej dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego oraz dorosłych osób niewidomych. Zaplanowane działania będą wzmacniać, inspirować, zachęcać do odkrywania sztuki wszystkimi zmysłami, dodawać odwagi do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Zadanie włączy dzieci do działań twórczych, które pomogą im wyrazić swoje emocje. To otworzy naszą przestrzeń na nowe pomysły oraz będzie sprzyjać większej akceptacji dla różnorodności.
Podczas trwania projektu zaplanowano także działania, które pozwolą na uzupełnienie wiedzy teoretycznej i praktycznej osób z całego otoczenia dziecka w tym w szczególności rodziców, opiekunów, opiekunek, nauczycieli, nauczycielek, kadry kultury.
Wśród planowanych działań są:
Małe Historie Poranne – kreatywne śniadania z warsztatami dla rodzin z dziećmi, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Śniadania będą okazją do celebracji, swoistego rodzinnego święta, umożliwią bycie razem w miejscu sensorycznie dostępnym. Podczas każdego śniadania zostanie zrealizowany warsztat, który będzie wyjątkową historią opowiedzianą i pokazaną przez innego artystę lub artystkę poprzez ich twórczość i sztukę.
Małe Opowieści Teatralne – warsztaty sensoryczne, w ramach których zostaną zbadane potrzeby rodzin dzieci ze szczególnymi potrzebami. Podczas spotkań posłuchamy opowieści naszych uczestników i uczestniczek i zastanowimy się nad koncepcją oraz scenariuszem spektaklu sensorycznego dla dzieci, który zostanie pokazany w dwóch lokalizacjach: w Klubu Kuźnia i w Klubie ARTzona.
Kinowe Historie Dźwiękowe - warsztaty i dyskusje połączone z pokazami filmowymi dla niewidomych osób dorosłych. Warsztaty i seanse filmowe będą dostosowane do potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją wzroku.
Mała Rezydencja Artystyczna - warsztaty twórcze łączące ze sobą wiedzę o sztuce współczesnej oraz możliwości dziecięcych zmysłów. Podczas warsztatów dzieci będą słuchać i doświadczać sztuki wszystkim zmysłami, uczyć się wyrażania emocji, odkrywania możliwości własnego ciała i wyobraźni. Efektem finalnym będzie stworzenie wystawy artystycznej.
Festiwal Zmysły Niedocenione – zbiór wykładów i warsztatów dla specjalistów pracujących z dziećmi i dorosłymi w ośrodkach kultury i miejscach promujących kulturę oraz dla rodziców dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Uczestnicy poznają sposoby jak tworzyć ofertę kulturalną przyjazną sensorycznie, reagować na symptomy nadwrażliwości i zaburzeń integracji sensorycznej, pracować z dzieckiem nad jego rozwojem sensorycznym i sensomotorycznym.
Projekt będzie realizowany w okresie od 08.04.2024 - 31.12.2024
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt realizowany w ramach programu Kultura Dostępna 2024.