Rzeźba "Norwid" przedstawia głowę tego poety i artysty. Została zrealizowana z okazji 200. rocznicy urodzin w 2021 r., obchodzonym jako Rok Norwida ustanowiony przez Sejm i Senat RP. Rzeźba jest elementem cyklu głów Wielkich Polaków, realizowanego przez Stanisława Bracha od 2010 r. w związku z różnymi ważnymi dla Polski rocznicami. Była to trzecia realizacja tego typu. W ramach cyklu powstały dotąd: Chopin (2010), Marszałek (2018), Norwid (2021), Paderewski (2022), Kopernik (2023), Witos (2023). Prace wykonywane są w brązie patynowanym, a także w wersji mniejszej w porcelanie ćmielowskiej. Ta dwoistość materiałów
wykorzystywanych dla upamiętnienia wielkich postaci zapisanych w tożsamości narodowej Polaków pokazuje z jednej strony stałość reprezentowanych przez nich wartości (trwałość brązu), a z drugiej przypomina, że każdą cenną rzecz i ideę należy nieustannie pielęgnować, ponieważ w innym przypadku może ulec niszczeniu w czasie (kruchość porcelany).
Autorem rzeźby jest Stanisław Brach, urodzony 1972 r. w Gorlicach. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 roku oraz Technikum Ceramicznego w Łysej Górze (1987-1993). W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie (2011), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), projekt artystyczny „Dwie przestrzenie”. Finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016, oraz złotego medalu za prace Miodem płynące na 45 Apimondia 2017, International Apicultural Congress , Istambuł, Turcja.
Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie.
Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech, New Taipei City Yingge Ceramics Museum w Tajwanie, w Pałacu Sztuki we Lwowie oraz w zbiorach prywatnych.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.