Font Samosia inspirowany nowohuckimi neonami
Font Samosia powstał w ramach projektu „Nowohucki szlak neonów”, który był realizowany przez Ośrodek Kultury Norwida w 2022 roku. Autorkami fontu są Dominika Langosz oraz Anna Zabdyrska.
Jak wyjaśniają autorki: „Samosia to krój pisma zainspirowany neonami znanymi z budynku potocznie w Nowej Hucie zwanego Helikopterem. Na krawędzi pawilonu handlowego pod adresem Centrum D 7 w Nowej Hucie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zrealizowano wiele różnych neonów, w tym dla sklepu „Samosia” czy ciastkarni „Bambo”. Autorką tych neonów była Anna Pawlak-Suchowiak. Litery miały unikalny, nowohucki kształt. Nie były odzwierciedleniem znaku, który był ówczesną państwową marką, jak neon „Jubiler” przy pl. Centralnym, nie korzystały z liter, które można było spotkać we wzornikach literniczych. Autorka nadała literom cechy swojego pisma ręcznego. Neony te chętnie uwieczniane były przez fotografów dokumentujących nowoczesną dzielnicę i dzięki temu często pojawiają się, gdy przywoływany jest temat nowohuckich neonów.
Krój pisma Samosia to współczesna pisanka, dostępna jako font variable, a więc posiadający różne odmiany – od cienkiej do grubej. Litery połączone są ze sobą tak, jak to często projektowane było w przypadku neonów wykorzystujących pisma odręczne. Posiada liczne wersje alternatywne znaków, pozwalające zachować płynność składu. Krój jest nowoczesną interpretacją oryginalnych neonów.”
Projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem było przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty, był realizowany od wiosny 2022 roku. Zainaugurowała go kwerenda, w efekcie której powstała lista (obejmująca prawie 200 pozycji) neonów istniejących w Nowej Hucie. Na tej podstawie opracowano i wytyczono szlak z bardziej szczegółowymi opisami wybranych obiektów, który jest zachętą do pogłębionego eksplorowania dzielnicy. W ramach projektu przeprowadzono również zogniskowany wywiad grupowy z mieszkańcami i mieszkankami oraz aktywistami i aktywistkami nt. przyszłości neonowego dziedzictwa, trzy spacery po nowohuckich neonach oraz warsztaty projektowania neonów dla dzieci i dorosłych. Opracowano także krój pisma „Samosia” odwołujący się do liternictwa nowohuckich neonów.
Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.
Font „Tadek” to autorski krój pisma w formie cyfrowej, inspirowany historycznym liternictwem stosowanym na tabliczkach adresowanych i numerycznych Nowej Huty. Zawiera majuskuły (zgodnie z wzorcem historycznym) w wersji regular oraz italic.
Font powstał na zlecenie Ośrodka Kultury Norwida, a jego autorem jest Krzysztof Piła.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20,
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
Fonty w załącznikach poniżej: