Zapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie. Dzięki społeczności rodziców skupionych wokół Ośrodka Kultury Norwida poznaliśmy potrzeby i oczekiwania rodziców małych dzieci wobec oferty zajęć instytucji kultury. Słuchamy pomysłów i kierujemy się potrzebami, pragniemy jeszcze bardziej włączać rodziców i dzieci do wspólnych działań. Tutaj rodzice mają okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.
Zapraszamy również do grupy Klub Rodziców w ARTzonie na Facebooku.
Obowiązują zapisy przez FORMULARZ ONLINE.
3 XII/ 16:30-18:00
Warsztaty z baśniami
Prowadzenie Krystian Truchalski
Opis: Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi na spotkanie z baśniami świata, pełne przygód, mądrych opowieści, ciekawych zwrotów akcji. Warsztaty to przestrzeń, w której za pomocą słowa, gestu, wzroku, dźwięku, ruchu ciała, tkane są różne opowieści.
Krystian Truchalski - animator kultury, opowiadacz/storyteller, muzyk, pedagog, terapeuta SI. Ukończył studia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na kierunku oligofrenopedagogika. Specjalizuje się w warsztatach muzycznych, terapeutycznych i storytellingowych.
4,11 XII / 10.15-11.00 (gr.1), 11.00-12.00 (gr.2)
MuzykujMY! - warsztaty muzyczne dla rodziców z dziećmi do lat 3,
Prowadzenie Gabriela Dec.
1 grupa (10:15-11:00) - rodzice i dzieci w wieku 0-1,5 roku (10 par)
2 grupa (11:00-11:45) - rodzice i dzieci w wieku 1,5-3 lata (10 par)
Opis warsztatu: MuzykujMY! to warsztaty składające się z nauki prostych rytmiczanek, piosenek oraz układów tanecznych, w których aktywny udział biorą wszyscy uczestnicy - dorośli i dzieci. Pojawią się perkusjonalia, zabawy z chustą animacyjną oraz różne niespodzianki i żywy akompaniament ukulele. Zajęcia zawierają elementy metody Gordona, Batti Strauss oraz Pomelody.
Gabriela Dec - magistra pedagogiki, animatorka społeczno-kulturowa i instrumentalistka. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako nauczycielka gry na pianinie, instruktorka zajęć umuzykalniających oraz koordynatorka jednego z krakowskich klubów kultury. Prowadzone przez nią zajęcia skupione są przede wszystkim na swobodnym muzykowaniu z elementami improwizacji i dobrej zabawie z muzyką.
5 XII / 10.30-11.30
Joga dla rodziców, opiekunów i opiekunek z dziećmi.
UWAGA! Zajęcia nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży
Prowadzenie: Anna Wołos z Miś Jogin
Ania Wołos - nauczycielka jogi i mindfulness w mobilnej szkole jogi i uważności dla dzieci i dorosłych - Miś Jogin. Prowadzi zajęcia z jogi dla dzieci, w tym jogę rodzinną, dla mam z bobasami i dla kobiet w ciąży, a także jogę dla dorosłych, szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie, jogę dla seniorów oraz jogę zdrowego kręgosłupa. Ukończyła znany na całym świecie kurs RYT 200 Vinyasa w Up Dog Yoga Education School i należy do zrzeszenia nauczycieli jogi w Yoga Alliance.
17 XII / 10:00-11:00
Pilates dla mam z dziećmi
Prowadzenie: Barbara Wysoczańska-Grochal
Zajęcia mają na celu wsparcie kobiet w powrocie do pozytywnego czucia swojego ciała po ciąży i porodzie poprzez rozluźnianie, rozciąganie i delikatne wzmacnianie.
Pierwszy rok macierzyństwa nie oszczędza stawów i kręgosłupa i jest pełen wyzwań, również tych związanych z bólem. Dlatego zajęcia oparte są na metodzie Pilates w połączeniu z elementami jogi i stretchingu.
Skupiamy się na:
- pracy nad prawidłową postawą ciała
- odciążaniu kręgosłupa
- rozluźnianiu napięć
- delikatnym wzmacnianiu głębokiego gorsetu mięśniowego
- delikatnym rozciąganiu
- przyjaznej atmosferze
Na zajęcia zapraszam w pierwszej kolejności mamy z maluszkami do 1 r.ż. (z czego już wprost wynika, że karmienie, przewijanie, płacz, krzyk, dziwne dźwięki i grymasy są nieodłączną częścią zajęć) Oczywiście, mogą się pojawiać mamy ze starszymi dziećmi, bo ćwiczenia, które proponuję jak najbardziej są dla wszystkich, niezależnie od momentu. Też wszystko zależy od możliwości sali i chęci mam. To temat do ustalenia.
Barbara Wysoczańska-Grochal - Absolwentka AWF w Krakowie, była tancerka tańca współczesnego, choreografka, autorka projektów taneczno-ruchowych, instruktorka Pilates ze specjalnością pracy w grupach zwiększonego ryzyka, z niemal 20-letnim doświadczeniem w pracy z ciałem.
Zajęcia dla kobiet w ciąży i po porodzie prowadzi w koncepcji funkcjonalno-medycznej, proponując wyłącznie bezpieczne ćwiczenia dostosowane do potrzeb i możliwości ciała w okresie okołoporodowym. Bardzo dużą wagę przykłada do poprawności wykonywania ćwiczeń oraz do przyjaznej, nieoceniającej atmosfery. Na zajęciach wykorzystuje elementy Pilates, jogi i świadomości ciała, ale przede wszystkim obserwuje grupę i bierze pod uwagę bieżące potrzeby uczestniczek, które jako mama malucha dobrze rozumie.
Niedawno ukończyła specjalistyczne szkolenie Ekspert od Aktywności Kobiet w Ciąży i po Porodzie, na które złożyły się trzy moduły: Funkcjonalny trening personalny kobiet w ciąży Trening Medyczny w połogu i po porodzie Trening funkcjonalny po porodzie.
19 XII / 11:00-12:00
Dotknij światła - warsztaty sensoryczne dla dzieci 12m+
Prowadzenie: Paulina Maciaszek
Ten warsztat to niezwykłe spotkanie ze światłem, kolorem i cieniem. Poznamy różne naturalne faktury, nieoczywiste przedmioty, zobaczymy blaski inspirowane kolorami słońca. Nasza sala zamieni się w kojącą przestrzeń, która naturalnie uruchomi potencjał zmysłu dotyku, słuchu a nawet zapachu. Będziemy doświadczać przestrzeni, ruchu i światłocieni, które uwolnią dziecięcą kreatywność i staną się pretekstem do eksperymentowania i zabawy.
Uwaga!
Warsztaty są brudzące. Prosimy aby zabrać ubranie na przebranie dla dziecka i rodzica/opiekuna/opiekunki oraz mokre chusteczki i mały ręcznik.
Warsztat przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia.
Prowadząca: Paulina Maciaszek - pedagożka i animatorka kultury, kierowniczka Pracowni Praktyk Rozwojowych. Autorka i koordynatorka wielu projektów i wydarzeń m.in. „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci" czy "Zanim dotknę sztuki". Instruktorka warsztatów rękodzielniczych i artystycznych m.in. haftu intuicyjnego, haftu płaskiego, warsztatów sensoryczno-artystycznych, warsztatów malarstwa sensorycznego. Kuratorka i współautorka wystawy „Ślad Sensoryczny” stworzonej z myślą o dzieciach z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Instruktorka ceramiki artystycznej i pomysłodawczyni programu ceramiki podróżniczej dla dzieci. Autorka programu „Ekipa Dobra – Młodzieżowe Centrum wolontariatu w ARTzonie”, który nieprzerwanie realizuje z wolontariuszami młodzieżowymi od 2017 rok. Trenerka metody Smyko-Multisensoryka® oraz Sensoplastyka®. Prywatnie mama, miłośniczka kultury ludowej i szopkarka krakowska.
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
ARTzona:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Duża sala: znajduje się na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Na piętro prowadzi pochylnia w górę, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niski próg.
Mała sala: znajduje się na poziomie -1. W budynku nie ma windy. Na poziom prowadzi pochylnia w dół, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Studio muzyczne: znajduje się na poziomie -1. W budynku nie ma windy. Na poziom prowadzi pochylnia w dół, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do studia mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i wysokich progów. Drzwi do realizatorki i kabiny są zbyt wąskie do przejazdu wózkiem, brak stopni i progów.