„Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona” to projekt, który realizowany jest z okazji jubileuszu 75-lecia powstania Nowej Huty, dzielnicy Krakowa. A my chcemy tym jubileuszem cieszyć się tak,jak lubimy najbardziej.
Chcemy biegać, a jednocześnie się zatrzymać. Spacerować i przyglądaćsię miejscom, które mijamy na co dzień, pośród których żyjemy, mieszkamy, dorastamy.Chcemy dać Wam nowy sposób zwiedzania przestrzeni Nowej Huty. Sposób, który łączypoznawanie najciekawszych historii dzielnicy z aktywnościami wspierającymi nasz dobrostanfizyczny i psychiczny: bieganiem i spacerowaniem.
Opracowaliśmy trzy trasy biegowo-spacerowe w nowohuckiej przestrzeni. Trasy mają różnądługość i stopień trudności - tak by każdy i każda z Was mógł z nich bezpiecznie i komfortowoskorzystać. Wzięliśmy nawet pod uwagę Waszych psich towarzyszy w spacerach lub biegach.Naszą uwagę koncentrujemy na ikonicznych punktach i miejscach Nowej Huty, które są równieżczęścią naszej codzienności. Miejscach, których wygląd zmienia się wraz z porami dnia icyklicznością przyrody.
Pierwsza z tras biegowo-spacerowych prowadzi przez historię nowohuckich neonów. Wpisane wkrajobraz Nowej Huty, niektóre z nich nadal rozświetlają przestrzeń, inne zaś pozostały jedyniebladym śladem na ścianie budynku.
Druga trasa opowiada o rzeźbach rozmieszczonych w przestrzeni dzielnicy - znajdujących się naskwerach, w parkach, placach zabaw czy na osiedlowych podwórkach. Rzeźbach czasamizapomnianych, niepozornych, mijanych bezrefleksyjnie. Trasą tą zachęcimy Was do poznaniamiędzy innymi “Delfina”, który znajduje się niedaleko Ośrodka Kultury Norwida, rzeźby, którajednoczy mieszkanki i mieszkańców osiedla Górali. Nowohuckie rzeźby i instalacje staną sięWaszymi przewodnikami podczas spacerów, biegania i odkrywania Nowej Huty na nowo.
Trzecia trasa dedykowana jest Jadwidze, Królowej Polski – historycznej ikonie. Czy uda sięznaleźć punkty styczne, które łączą Królową z wiejskimi terenami, na których wybudowanazostała Nowa Huta? Trasa prowadzi przez Łąki Nowohuckie, a wytchnienie zapewni przystanekw Opactwie Cystersów w Mogile. Na tę trasę zapraszamy również Waszych psich przyjaciół,ponieważ jest to trasa dedykowana aktywnościom, które możecie realizować wspólnie z nimi.Jedno jest pewne – zakończymy tę przebieżkę najlepszym możliwym widokiem: rozległymiŁąkami i Beskidem w tle.
W ramach projektu przygotowane zostały mapy z wytyczonymi trasami, przewodnik w wersjipapierowej i elektronicznej oraz audioprzewodnik.
Tłumaczenie PJM Irena Piecha