Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wieś Mogiła – spacer z przewodniczką
Największa dzielnica Krakowa, czyli Nowa Huta, powstała na przełomie lat 40. i 50. na północny-wschód od starego Krakowa. Wcześniej był to teren rolniczy, na którym rozsiane były niewielkie wsie. Najpiękniejszą z nich była Mogiła. Miejsce nazwane od pochówku legendarnej księżniczki Wandy rozwijało się szybciej niż inne miejscowości w okolicy za sprawą opactwa cystersów, które istniało tam od XIII wieku. Jego częścią jest kaplica ze słynącą łaskami figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, za sprawą której w czasie wrześniowego odpustu opactwo cystersów zawsze wypełnia się ludźmi skupionymi wokół tradycji kultywowanych w tym miejscu od setek lat.
W trakcie majowego spaceru w ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty zobaczymy pozostałości wsi Mogiła. Przydrożna kapliczka, stare chaty, jeden z najstarszych kościołów w Krakowie, ogrody cystersów, drewniany kościół parafialny, dwór należący do przedstawicieli lokalnej elity czy cmentarz parafialny - oto jak wiele z dawnych czasów przetrwało do dziś.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Prowadząca:
Alicja Zioło - licencjonowana przewodniczka po Krakowie, autorka bloga "Chodźże na wycieczkę!" w mediach społecznościowych, aktywistka dbająca o zabytki i dziedzictwo niematerialne Krakowa. Od 2012 roku oprowadza po Nowej Hucie - zarówno krakowian, jak i turystów ze wszystkich zakątków świata.
Autorka książki „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” - uhonorowanej Nagrodą Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Jeśli masz dodatkowe potrzeby, o których powinniśmy wiedzieć, abyś mogła/mógł komfortowo, bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, poinformuj nas o nich przy zgłoszeniu mailowym.
W razie deszczu spacer nie zostanie odwołany, należy tylko dostosować ubranie do panujących warunków pogodowych.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania zajęć ok. 2,5 godziny.
- miejsce zbiórki zostanie podane podczas zapisów
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 40 zł
- zapisy przez e-mail: nhlab@okn.edu.pl
- zapisy trwają do: 23 maja 2025, godz. 15.00
- obowiązuje limit miejsc: 25 osób
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21.
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Miejsce zbiórki: Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: autobusowe o nazwie: Sieroszewskiego N/Ż, Struga, Lasek Mogilski, Bulwarowa.
Przy Opactwie Cystersów w Mogile (adres: ulica Klasztorna 11) znajduje się ogólnodostępny, bezpłatny parking.
Trasa spaceru obejmuje miejsca zróżnicowane pod względem dostępności:
1. Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów: główna część ekspozycji znajduje się na parterze budynku, niemniej jednak część wystawy umieszczona jest w pomieszczeniach do których prowadzą tylko schody.
2. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Wacław: do drzwi wejściowych prowadzą schody wyposażone w rampę – najazd dla wózków. Nawa główna oraz boczne znajdują się na poziomie 0, wewnątrz brak schodów.
3. Kościół świętego Bartłomieja:
4. Cmentarz Mogilski:
Pomiędzy obiektami poruszać się będziemy korzystając z chodników (utwardzona powierzchnia).
Spacer potrwa około 2,5 godzin. Toaleta znajduje się na dziedzińcu Opactwa oraz w Muzeum.