Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Warsztaty grupowe są zaproszeniem do odkrywania otaczającej nas rzeczywistości z uwagą i ciekawością. Poszczególne tematy dotyczą różnych obszarów: ekologii i rytmu przyrody, sztuki i działań plastycznych, projektowania miasta, architektury, wiedzy o historii i dziedzictwie Nowej Huty. Bywają okazją do eksperymentów twórczych lub doświadczeń przyrodniczych.
Celem spotkań jest m.in. rozwijanie spostrzegawczości, umiejętności planowania i myślenia przestrzennego, uwrażliwienie na otaczającą przestrzeń, kształtowanie świadomości obywatelskiej, poszerzanie wiedzy o ochronie przyrody i znaczeniu ochrony bioróżnorodności w miastach. Na zajęciach przeprowadzamy eksperymenty przyrodnicze albo oddajemy się twórczym działaniom.
Wybrane tematy:
dla klas I-III
Cztery pory zieleni, Wszystkie kształty, Lustrzane odbicia
dla klas IV-VI
Łąki Nowohuckie bez tajemnic, W skali miasta, Przebudowy, Superbohaterki i superbohaterowie
dla klas VII-VIII
Łąki Nowohuckie bez tajemnic, Po co pamiętamy?
Informacje: nhlab@okn.edu.pl
Kino Sfinks
Akademia Filmowa Młodego i Najmłodszego Widza to autorskie programy edukacyjne kina Sfinks realizowane w dwóch grupach wiekowych. Akademia Najmłodszego Widza skierowana jest do najstarszych grup przedszkolnych oraz klas I – III szkoły podstawowej, natomiast w Akademii Młodego Widza uczestniczą uczniowie klas IV – VI. Zajęcia odbywają się cyklicznie raz w miesiącu i za każdym razem omawiany jest inny temat. Są to zagadnienia związane z filmem – często w powiązaniu z literaturą, muzyką, historią czy teatrem.
Warsztaty prowadzone są przez reżyserów, aktorów, dźwiękowców, twórców animacji, którzy mają wiedzę, doświadczenie oraz dobry kontakt z dziećmi. Co ważne, w czasie warsztatów dzieci zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną – realizują własne krótkie filmy i animacje, podkładają dźwięk do filmów, wcielają się w aktorów, charakteryzatorów czy operatorów. Po warsztatach odbywają się projekcje filmów fabularnych, które mogą stanowić ilustrację do omawianych tematów.
Co roku program Akademii Filmowych jest uaktualniany i udoskonalany tak, aby sprostać wymaganiom młodych widzów. Tematy zajęć, jak również ich prowadzenie, dostosowywane są do poziomu odbiorców, przede wszystkim jednak ich celem jest rozwijanie zainteresowań uczestników, pobudzanie wrażliwości, rozwijanie wyobraźni i kształtowanie ich na świadomych odbiorców. Chcemy również pokazać naszej młodej widowni, że edukacja może iść w parze z zabawą, dzięki czemu łatwiej przyswoić i nacieszyć się zdobywaną wiedzą.
FILMOTOK to autorski projekt edukacji filmowej opracowany i realizowany w kinie Sfinks. Został stworzony z myślą o uczniach szkół średnich umożliwiając im spotkanie z filmem współczesnym i dyskusje na ważne tematy, pogłębienie wiedzy z zakresu kultury audiowizualnej, a także rozwój wrażliwości oraz przygotowanie do samodzielnego i świadomego odbioru tekstów audiowizualnych. FILMOTOK to cykliczne spotkania z filmem z bieżącego repertuaru, odbywające się raz w miesiącu, w terminie od października do czerwca. Każde spotkanie składa się z trzech części: prelekcji wprowadzającej z prezentacją multimedialną, projekcji filmu starannie wyselekcjonowanego z bieżącego repertuaru i posiadającego walory edukacyjne oraz dyskusji moderowanej po seansie filmu.
Informacje: k.kolacz@okn.edu.pl
Kuźnia
Z muzyką przez wieki
Cykl koncertów filharmonicznych dla dzieci w Kuźni. Koncerty realizowane przez zawodowych muzyków i doświadczonego prelegenta z Filharmonii Krakowskiej. Programy oraz ich sposób prowadzenia dostosowane są do poziomu percepcji młodych słuchaczy. Celem audycji jest zapoznanie dzieci z muzyką różnych epok, narodów, przybliżanie dzieł muzycznych i ich twórców, pokazanie instrumentów.
Audycje odbywać się będą raz w miesiącu w Kuźni Ośrodka Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14, wg ustalonego kalendarza. Obowiązuje udział w całym cyklu koncertów w roku szkolnym. Informacje: p.strzoda@okn.edu.pl
Naturalni twórcy i twórczynie
Zajęcia przyrodniczo-twórcze dla dzieci, przybliżające zjawiska i zmiany zachodzące w naturze w danej porze roku. Każdy warsztat to odrębna opowieść, zawierająca elementy świata fantazji w połączeniu z faktami i konkretną wiedzą przyrodniczą. Bazuje on na grach i zabawach, które umożliwiają dzieciom poznanie świata przyrody różnymi zmysłami. Idea warsztatów opiera się na założeniach edukacji zintegrowanej, nauce poprzez praktyczne działanie oraz łączeniu świata sztuki i przyrody. Uczestnicy i uczestniczki, nie tylko zdobywają wiedzę na temat otaczającego ich świata, lecz również doskonalą swoje zdolności manualne i zdobywają nowe umiejętności.
Informacje: a.miloch@okn.edu.pl
Biblioteka Kuźnia
Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
Dyskusyjny Klub Książki tworzą młodzi czytelnicy i młode czytelniczki w wieku 15-18 lat. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze i klubowiczki spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce – o wrażeniach, o istotnych i ważkich tematach, ale i o najciekawszych i najśmieszniejszych przygodach tytułowych bohaterów, o tym dlaczego warto tę książkę przeczytać i polecić ją innym.
Dyskusyjne Kluby Książki działają w sieci klubów koordynowanych i wspieranych przez Instytut Książki i Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie.
Informacje: s.pasek@okn.edu.pl
Young People Among The Books - Młodzież pośród książek - Biblioteka Kuźnia
Informacje: s.pasek@okn.edu.pl
Biblioteka Górali
W labiryncie półek i półeczek
Lekcje biblioteczne dla zorganizowanych grup dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Są to spotkania tematyczne, dotyczące roli biblioteki, książki i czytania w życiu młodego człowieka. Taka forma lekcji bibliotecznych, w przyjaznej i miłej atmosferze, pozytywnie wpływa na rozwój dziecięcej wyobraźni, pozwala odkrywać pasje i kształtować pozytywne nawyki czytelnicze. Pierwsza z wizyt dzieci kończy się zwiedzaniem pomieszczeń biblioteki oraz możliwością zapisu do niej i/lub wypożyczeniem nowej książki.
Informacje: biblioteka-gorali@okn.edu.pl
Skrzydlata biblioteka ląduje w...
Warsztaty z książką dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wspólne czytanie książek o tematyce podróżniczej i geograficznej oraz zapoznanie się z regionalnymi bajkami i baśniami, połączone z zabawami ruchowymi, muzycznymi i plastycznymi ma za zadanie przybliżyć tradycje, zwyczaje i kulturę innych krajów i społeczności.
Podczas warsztatów z murów Biblioteki przeniesiemy się w najdalsze zakątki globu, by zgłębić wszelkie tajemnice krajów z różnych stron świata. Zatańczymy jak prawdziwi Grecy, stworzymy własne chińskie latawce oraz weneckie maski karnawałowe.
Informacje: m.glowniak@okn.edu.pl
Mały bajkowy teatrzyk. Nowy sposób narracji
Spotkania adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, oparte na prezentacji książki i opowiadaniu historii w inny sposób niż tradycyjne czytanie. Wykorzystując karty kamishibai „czytamy książkę” przy pomocy plansz ilustrujących rozwijającą się fabułę, opowiadając rysunkową opowieść teatralną.
Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Taki sposób narracji to narzędzie kreatywnego działania, aktywizujące metody pracy z dzieckiem. Na podstawie wysłuchanej opowieści dziecko może na przykład przedstawić historię na swój własny sposób (narysować, namalować, wykleić, pokazać, dodatkowe efekty dźwiękowe wykonać na prostych instrumentach muzycznych) oraz zaprezentować ją przed grupą i zobaczyć/porównać jak robią to inni.
Informacje: m.glowniak@okn.edu.pl