Grupa działająca w Ośrodku Kultury Norwida, jej pomysłodawczynią i koordynatorką jest Paulina Maciaszek, animatorka, pedagożka i twórczyni związana z ARTzoną. Od 5 lat Hafciarki tworzą różnorodny zespół charakterów, ale i podejścia do rękodzieła.
– Najsłynniejsze w całym Krakowie hafciarki mieszkały w rejonie nieistniejących już dziś wsi Mogiła i Bieńczyce. Ówczesne wykonawczynie haftu były anonimowe, a o ich kunszcie świadczyły ich misterne dzieła wykonywane na zlecenie lub do użytku domowego. Dziś możemy podziwiać ich rzemiosło ukryte m.in. w zdobieniach strojów krakowskich z tego regionu. I choć obecnie wiejskie chaty zastąpiły nowohuckie bloki, to żywa tradycja wspólnego haftowania jest wciąż żywa i potrzebna wśród mieszkanek dzielnicy – mówi opiekunka grupy Paulina Maciaszek.
Haft towarzyszył niejednokrotnie wydarzeniom w ARTzonie, stąd zrodził się pomysł, by stworzyć miejsce do cyklicznych spotkań hafciarskich, które są okazją do poznawania i przekazywania tradycyjnych technik, ale i tych nieco bardziej uwspółcześnionych.
Na przełomie sierpnia i września – w ramach kolejnej edycji Letniej Akademii Folkloru zaplanowano wernisaż jubileuszowej wystawy „Okryte chustą – Hafciarki o sobie”, warsztat haftu cekinowego i plener hafciarski w Lesie Wolskim. We wrześniu 2023, prócz jubileuszu 5-lecia istnienia Miejskich Hafciarek, rozpocznie się także rekrutacja, a w listopadzie prace nad wiosenną wystawą.
29.08-9.09 Letnia Akademia Folkloru
– 29.08, godz. 17:00-20:00 | Haft cekinowy z krakowskich serdaków
Prowadzenie: Magdalena Książek
– 30.08, godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Okryte chustą – Hafciarki o sobie”. Wydarzenie z okazji Jubileuszu 5-lecia powstania grupy Miejskich Hafciarek. Autorki prac: Ronda Bautista, Katarzyna Ból, Anna Drabik, Weronika Cisłowska-Rylska, Dorota Felecka, Monika Fiołek, Karolina Galus, Dominika Jakubowska, Monika Kurelewicz, Anna Kuska, Paulina Maciaszek, Marta Majewska, Paulina Mol, Karolina Starostka-Kokoszka, Justyna Stempel. Autorka zdjęć: Magda Rymarz. Kuratorka wystawy: Paulina Maciaszek.
Wstęp wolny
– 1.09, godz. 17:00-19:00 Makramowe kwietniki. Prowadzenie: Julia Lachiewicz
– 4.09, godz. 16:30-18:30 Pająki ludowe dobrych myśli - warsztaty twórcze dla dzieci. Prowadzenie: Paulina Maciaszek
– 9.09, godz. 10:00-12:00, 12:30-14:30 Plener hafciarski w Lesie Wolskim (Aleja Żubrowa 15, 30-232 Kraków). Prowadzenie: Miejskie Hafciarki. Plener realizowany w partnerstwie z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”
Projekt realizowany dzięki wsparciu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Obchody Jubileuszu 5-lecia grupy Miejskich Hafciarek realizowane dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland.
tekst: Angelika Klik