Call for papers
Zapraszamy do zgłaszania propozycji tekstów autorskich do drugiego numeru czasopisma naukowego „Zgniatacz – nowohuckie studia naukowe”, którego wydawcą jest Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie.
Czasopismo prezentuje wyniki badań i namysłu naukowego nad fenomenem Nowej Huty. Ma charakter interdyscyplinarny, oznaczający łączenie różnych dziedzin i dyscyplin nauki. Jego drugą odsłoną jego multidyscyplinarność, oznaczająca badania naukowe z różnych dziedzin i dyscyplin nauki w ich ściśle określonych granicach. Laboratorium Nowej Huty pozwala na tak szerokie ujęcie tematu i jego twórcze wykorzystanie, czego dowodzą liczne współczesne badania naukowe - zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Tematyka czasopisma obejmuje szerokie spektrum zagadnień od nauk humanistycznych i społecznych, przez nauki ścisłe i przyrodnicze po nauki inżynieryjno-techniczne.
Tematem drugiego numeru czasopisma będzie „Dziedzictwo przemysłowe”, rozumiane nie tylko jako dziedzictwo materialne (poprzemysłowe budynki czy urządzenia techniczne), ale także związane z nimi wartości niematerialne, czyli sposób życia, tradycje itd. Proponowany temat łączy się z obchodami 75-lecia powstania Nowej Huty. Z tej okazji chcielibyśmy bliżej przyjrzeć wybranym aspektom dziedzictwa przemysłowego, nie ograniczając się jednak tylko do przykładu tej dzielnicy Krakowa.
W związku z tym proponujemy kilka zagadnień dotyczących tematu drugiego numeru czasopisma - szczególnie w kontekście Nowej Huty, choć nie tylko:
- tereny poprzemysłowe – szansa czy zagrożenie?
- architektura przemysłowa
- rewitalizacja terenów poprzemysłowych
- adaptacja dziedzictwa przemysłowego do nowych funkcji
- sukcesja naturalna na terenach poprzemysłowych
- adaptacja terenów poprzemysłowych na cele krajobrazowe i przyrodnicze
- szlaki dziedzictwa przemysłowego w Polsce i na świecie
- turystyka dziedzictwa przemysłowego, w tym zjawisko tzw. urbexu (eksploracji miejskiej)
- niematerialne dziedzictwo przemysłowe
- dziedzictwo przemysłowe w edukacji kulturowej
- dziedzictwo przemysłowe w budowaniu tożsamości regionalnej i narodowej
- dziedzictwo przemysłowe w sztuce
- dziedzictwo przemysłowe jako wyzwanie konserwatorskie
- ochrona dziedzictwa przemysłowego
- mecenat kulturowy dawnych zakładów przemysłowych
- waloryzacja nowohuckiego dziedzictwa przemysłowego
- historyczne koncepcje zagospodarowania dziedzictwa przemysłowego w Nowej Hucie
- historia, teraźniejszość i przyszłość nowohuckich zakładów przemysłowych (m.in. młyny, zakłady tytoniowe, kombinat metalurgiczny, cegielnia, cementownia, zakład prefabrykacji, elektrociepłowania, ekospalarnia)
- technologia procesu hutniczego i cykl produkcyjny na przykładzie nowohuckiego kombinatu
- restrukturyzacja i modernizacja nowohuckiego kombinatu w okresie transformacji ustrojowej
Propozycję tekstów w formie abstraktu (1300 znaków ze spacjami) należy przesłać pod adres Redakcji czasopisma zgniatacz@okn.edu.pl do 30 kwietnia 2024 r. Redakcja zastrzega sobie kontakt jedynie z Autorami zaakceptowanych abstraktów. O terminie złożenia tekstu informuje Redakcja. Honorarium dla Autora opublikowanego w czasopiśmie tekstu wynosi 400 zł brutto (umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich).
Informacja o czasopiśmie, instrukcja wydawnicza, formularz recenzji: