Zapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie. Dzięki społeczności rodziców skupionych wokół Ośrodka Kultury Norwida poznaliśmy potrzeby i oczekiwania rodziców małych dzieci wobec oferty zajęć instytucji kultury. Słuchamy pomysłów i kierujemy się potrzebami, pragniemy jeszcze bardziej włączać rodziców i dzieci do wspólnych działań. Tutaj rodzice mają okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.
Zapraszamy również do grupy Klub Rodziców w ARTzonie na Facebooku.
Obowiązują zapisy przez formularz online.
PROGRAM
MAMY MAJ
7.05 10:00-12:00
CIĄŻA W RUCHU? Czyli czy i jak się ruszać w ciąży
Prowadzenie: Barbara Wysoczańska-Grochal
Opis warsztatu: Warsztaty mają na celu przekazanie aktualnej wiedzy na temat aktywności fizycznej w ciąży w oparciu o nowe wytyczne oraz zainspirowanie do zdrowego ruchu, poprzez wykład i wspólną praktykę z relaksacją. Jeżeli jesteś w ciąży i zadajesz sobie pytania o przygotowanie ciała do porodu oraz aktywność fizyczną i jej bezpieczeństwo w ciąży, to jest to warsztat właśnie dla Ciebie.
Omówimy temat aktywności fizycznej w kontekście najnowszych „Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (PTMS) dotyczących aktywności fizycznej w ciąży, w czasie i po porodzie”(rekomendacje zostały opublikowane w sierpniu 2023).
Porozmawiamy o tym, czy jest się czego bać, co nam służy, a co niekoniecznie, jak wspierać ciało w zmianie i przygotowywać go na nowe wyzwania. Dodatkowo podejmiemy temat wsparcia regeneracji ciała w okresie połogu.
Spotkanie będzie obejmowało część teoretyczną z wykładem oraz część praktyczną z ćwiczeniami. Prosimy, aby zabrać strój do ćwiczeń
Barbara Wysoczańska-Grochal - Absolwentka AWF w Krakowie, była tancerka tańca współczesnego, choreografka, autorka projektów taneczno-ruchowych, instruktorka Pilates ze specjalnością pracy w grupach zwiększonego ryzyka, z niemal 20-letnim doświadczeniem w pracy z ciałem. Na zajęciach wykorzystuje elementy Pilates, jogi i świadomości ciała, ale przede wszystkim obserwuje grupę i bierze pod uwagę bieżące potrzeby uczestniczek. Ukończyła specjalistyczne szkolenie Ekspert od Aktywności Kobiet w Ciąży i po Porodzie, na które złożyły się trzy moduły: Funkcjonalny trening personalny kobiet w ciąży Trening Medyczny w połogu i po porodzie Trening funkcjonalny po porodzie.
8, 22.05 10.15-11.00 (gr.1), 11.00-12.00 (gr.2)
MuzykujMY! - warsztaty muzyczne dla rodziców z dziećmi do lat 3
prowadzenie Gabriela Dec.
1 grupa (10:15-11:00) - rodzice i dzieci w wieku 0-1,5 roku (10 par)
2 grupa (11:00-11:45) - rodzice i dzieci w wieku 1,5-3 lata (10 par)
Opis warsztatu: MuzykujMY! to warsztaty składające się z nauki prostych rytmiczanek, piosenek oraz układów tanecznych, w których aktywny udział biorą wszyscy uczestnicy - dorośli i dzieci. Pojawią się perkusjonalia, zabawy z chustą animacyjną oraz różne niespodzianki i żywy akompaniament ukulele. Zajęcia zawierają elementy metody Gordona, Batti Strauss oraz Pomelody.
Gabriela Dec - magistra pedagogiki, animatorka społeczno-kulturowa i instrumentalistka. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako nauczycielka gry na pianinie, instruktorka zajęć umuzykalniających oraz koordynatorka jednego z krakowskich klubów kultury. Prowadzone przez nią zajęcia skupione są przede wszystkim na swobodnym muzykowaniu z elementami improwizacji i dobrej zabawie z muzyką.
9, 16, 23.05 10.30-11.30
Joga dla rodziców, opiekunów i opiekunek z dziećmi.
UWAGA! Zajęcia nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży
prowadzenie: Anna Wołos z Miś Jogin
Ania Wołos - nauczycielka jogi i mindfulness w mobilnej szkole jogi i uważności dla dzieci i dorosłych - Miś Jogin. Prowadzi zajęcia z jogi dla dzieci, w tym jogę rodzinną, dla mam z bobasami i dla kobiet w ciąży, a także jogę dla dorosłych, szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie, jogę dla seniorów oraz jogę zdrowego kręgosłupa. Ukończyła znany na całym świecie kurs RYT 200 Vinyasa w Up Dog Yoga Education School i należy do zrzeszenia nauczycieli jogi wYoga Alliance.
10.05 10:30-12:00
Rozluźnij się mamo - warsztaty z automasażu i rolowania dla mam (spotkanie tylko dla osób dorosłych)
Prowadzenie Anna Wołos z Miś Jogin
Warsztaty z automasażu i rolowania sprawią, że wrócisz do domu zrelaksowania, rozluźniona i wypoczęta.
Podczas warsztatu poznamy techniki automasażu za pomocą sprzętu oraz przy pomocy dłoni, wykorzystamy techniki rolowania, masażu i akupresury. Automasaż i rolowanie pomagają w rozluźnieniu napiętych mięśni i powięzi, poprawiają ich elastyczność i zwiększają zakres ruchu w stawach, dobrze wpływają na poprawę krążenia, poprawiają przy tym też wygląd skóry i zmniejszają np. cellulit, redukują stres działając korzystnie na nasz układ nerwowy.
Ania Wołos - nauczycielka jogi i mindfulness w mobilnej szkole jogi i uważności dla dzieci i dorosłych - Miś Jogin. Prowadzi zajęcia z jogi dla dzieci, w tym jogę rodzinną, dla mam z bobasami i dla kobiet w ciąży, a także jogę dla dorosłych, szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie, jogę dla seniorów oraz jogę zdrowego kręgosłupa. Ukończyła znany na całym świecie kurs RYT 200 Vinyasa w Up Dog Yoga Education School i należy do zrzeszenia nauczycieli jogi wYoga Alliance.
11.05 11:00-13:00
Wspólne malowanie intuicyjne dla rodziców, opiekunów i opiekunek z dziećmi (od 2 roku życia)
Prowadzenie Marta Kozłowska
(max. 15 par)
Opis: Zapraszamy Cię bez względu na umiejętności do wspólnej przygody. będziemy tworzyć i szukać naturalnego sposobu ekspresji. Naszymi przewodnikami w tej podróży będą dzieci, które pokażą nam, że „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.“ Jak powiedział Albert Einstein. Chcemy zaproponować Ci bezpieczną przestrzeń, pełną akceptacji, bez porównywania i oceniania, ponieważ żeby tworzyć potrzebujesz poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Twój umysł stanie się otwarty i kreatywny, a Ty zrelaksowana. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały: płótna, farby, itp.
Marta Kozłowska - artystka, graficzka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, na kierunku architektura wnętrz. Pomysłodawczyni i organizatorka Sztukobrania - Targów Młodej Sztuki, Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, oraz Odważnego Festiwalu Kreatywności. Właścicielka marki Newsoul w ramach, której tworzy sztukę bliską naturze. Uważa, że kontakt ze sztuką i naturą ze względu na swe terapeutyczną funkcję powinien być dostępny dla każdego, na wyciągnięcie ręki.
14.05 10:00-11:00 (gr. 1) i 11:00-12:00 (gr. 2)
Wyciszanki - warsztaty z odpoczywania
Prowadzenie: Aleksandra Denkowicz
WYCISZANKI to zajęcia, podczas których będziemy...odpoczywać! W świecie pełnym obrazów, kolorów, zapachów i innych bodźców poszukamy przestrzeni na to, by wyciszyć się i zrelaksować. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną instrumenty terapeutyczne, m.in.: misy tybetańskie, dzwoneczki Koshi i Zaphir, tank drumy oraz głos ludzki. Zanurzymy się w relaksujących dźwiękach, posłuchamy łagodnych melodii. Działanie wibracji instrumentów terapeutycznych jest zbadane naukowo oraz całkowicie bezpieczne dla osób w każdym wieku, a kąpiele dźwiękowe mają dobroczynny wpływ na cały organizm osób biorących w nich udział. Wśród korzyści płynących z obcowania z instrumentami terapeutycznymi wymienić można: poprawę jakości snu, ogólne wyciszenie i regulację emocji, redukcję stresu, łagodzenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie napięć.
Aleksandra Denkowicz, pedagożka, edukatorka artystyczna, muzyk. Absolwentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli. Założycielka zespołu muzycznego „KU KU", z którym wykonuje autorskie utwory dedykowane najmłodszym oraz projektu „drzewo", z którym gra i śpiewa muzykę relaksacyjną. Pod szyldem „Dźwięki Życia" prowadzi warsztaty oraz sesje z wykorzystaniem instrumentów terapeutycznych oraz masaże misami tybetańskimi. Absolwentka wielu kursów z zakresu dźwiękoterapii, muzykoterapii oraz edukacji artystycznej.
15, 29.05 10:00-12:30
Komunikacja empatyczna dla rodziców opiekunów i opiekunek dzieci.
Prowadzenie: Justyna Ciahotna
15.05 Warsztat I - O jakim świecie marzę, a o jakim nie? Blokady komunikacyjne i empatia.
29.05 Warsztat II - Co widzimy, a co sobie dodajemy do tego? Co czujemy i o czym mówią nasze uczucia?
5.06 Warsztat III - Co jest dla nas ważne? Jak prosić, aby zostać usłyszaną / usłyszanym?
12.06 Warsztat IV - Jak wspierać siebie jak nam samym jest trudno? I jak słuchać naszych bliskich.
UWAGA! Zajęcia stanowią cykl, pierwszeństwo mają osoby, które zadeklarują uczestnictwo w pełnym cyklu.
Język ma wielką moc. Słowa mogą blokować kontakt, a nawet zaogniać konflikty. Z drugiej strony mają także moc budowania empatii, porozumienia, bliskości oraz inspirują do współdziałania.
Zapraszam Was ciepło na cykl dwóch spotkań w nurcie komunikacji empatycznej (opartej na Porozumieniu bez przemocy - NVC) . Podczas tych warsztatów przyjrzymy się temu:
- co blokuje, a co otwiera kontakt z innymi,
- jak można komunikować się w rodzinie, aby było to budujące szacunek i relacje,
- jak można zapraszać dzieci i partnera / partnerkę do współdziałania,
- jak uważnie słuchać siebie nawzajem uchem empatii.
Warsztaty są możliwością rozwoju swoich rodzicielskich kompetencji, wzmocnienia bliskich relacji w rodzinie, poznania modelu 4 kroków wg Porozumienia bez przemocy oraz dają możliwość wzajemnej wymiany i inspiracji z innymi rodzicami.
Prowadząca: Justyna Ciahotna - Jestem trenerką komunikacji empatycznej. Wspieram w drodze do dobrostanu i budowaniu relacji ze sobą i innymi opartej na uważności, empatii i czułości. Jestem absolwentką studiów z zakresu Pedagogiki, Psychologii i HR oraz Szkoły Trenerów. Odbyłam 50 dni szkoleniowych z certyfikowanymi trenerami Porozumienia bez Przemocy i stale się rozwijam. Ukończyłam certyfikowany kurs Uważne Samowspółczucie. Prowadzę warsztaty oparte na Porozumieniu bez Przemocy i grupy empatii dla osób dorosłych, w tym rodziców, a także dla nauczycieli. Współtworzę również organizację turkusową Leance. Prywatnie, jestem mężatką i mamą dwójki dzieci. To właśnie macierzyństwo zainspirowało mnie do głębszego wejrzenia w siebie
17.05 10:00-11:00
Sensoryczny dzień morza - warsztaty z elementami plastyki sensorycznej dla dzieci 12m+
Prowadzenie Paulina Maciaszek
Morze to naturalny zbiornik wodny, będący częścią oceanu, od którego mniej lub bardziej wyraźnie oddzielają go brzegi kontynentu, wyspy, wzniesienia dna. W dniu morza, inspirując się morską różnorodnością i wyglądem stworzymy morskie krajobrazy, poszukamy galaretkowych meduz, poeksperymentujemy z temperaturą i kolorem.
Będziemy pracować na produktach bezpiecznych, spożywczych wspierając rozwój zmysłów, ekspresji twórczej i samodzielności.Takie spotkanie wzmocni świadomości ciała i przestrzeni u dziecka, będzie satysfakcjonującym przeżyciem i dobrą zabawą.
Uwaga!
Warsztaty są mocno brudzące. Prosimy aby zabrać ubranie na przebranie dla dziecka i rodzica/opiekuna/opiekunki oraz mokre chusteczki i mały ręcznik.
Warsztat przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia.
Prowadząca: Paulina Maciaszek - pedagożka i animatorka kultury, kierowniczka Pracowni Praktyk Rozwojowych. Autorka i koordynatorka wielu projektów i wydarzeń m.in. „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci" czy "Zanim dotknę sztuki". Instruktorka warsztatów rękodzielniczych i artystycznych m.in. haftu intuicyjnego, haftu płaskiego, warsztatów sensoryczno-artystycznych, warsztatów malarstwa sensorycznego. Kuratorka i współautorka wystawy „Ślad Sensoryczny” stworzonej z myślą o dzieciach z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Instruktorka ceramiki artystycznej i pomysłodawczyni programu ceramiki podróżniczej dla dzieci. Autorka programu „Ekipa Dobra – Młodzieżowe Centrum wolontariatu w ARTzonie”, który nieprzerwanie realizuje z wolontariuszami młodzieżowymi od 2017 rok. Trenerka metody Smyko-Multisensoryka® oraz Sensoplastyka®. Prywatnie mama, miłośniczka kultury ludowej i szopkarka krakowska.
21.05 10:30-11:30
Pilates dla mam z dziećmi
Prowadzenie: Barbara Wysoczańska-Grochal
24.05 10:30-12:00
Dziennik uważności
Prowadzenie: Martyna Lechman
Opis warsztatu: Przed nami kolejne spotkanie z uważnością. Będziemy kontynuować temat dziennika uważności, wykonamy kilka ćwiczeń oraz dokonamy kolejnych wpisów w naszych dziennikach.
Postaramy się przyjrzeć naszym myślom, refleksjom, doświadczeniom, zatrzymać się w nich i część z nich przelać na papier. Będziemy pracować w rytmie slow, z czułością dla siebie i pojawiających się myśli, bez oceniania i cenzurowania. Będzie to wspaniały wstęp do praktyki prowadzenia dziennika uważności.
Zapraszamy zarówno osoby, które uczestniczyły w poprzednich zajęciach, jak i każdą nową osobę, która chciałaby dowiedzieć się czegoś o uważności.
Osoby, które posiadają swój własny dziennik uważności (zrobiony w ramach poprzednich zajęć) mogą zabrać go ze sobą. Osoby, które po raz pierwszy będą uczestniczyć w zajęciach mogą opcjonalnie wziąć ze sobą czysty zeszyt. Ale na spokojnie, na miejscu każdy będzie mógł skorzystać z kartek i długopisów.
Najważniejsza jest wasza obecność i skorzystanie z chwili zwolnienia.
Martyna Lechman, autorka dramatów, adaptacji i scenariuszy teatralnych do spektakli dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży w teatrach w całej Polsce, a także tłumaczka literatury głównie dramatycznej. Od ośmiu lat prowadzi zajęcia kreatywnego pisania oraz teatralne. Prywatnie fascynatka jogi, życia w trybie slow oraz szeroko pojętej uważności.