Zapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie. Dzięki społeczności rodziców skupionych wokół Ośrodka Kultury Norwida poznaliśmy potrzeby i oczekiwania rodziców małych dzieci wobec oferty zajęć instytucji kultury. Słuchamy pomysłów i kierujemy się potrzebami, pragniemy jeszcze bardziej włączać rodziców i dzieci do wspólnych działań. Tutaj rodzice mają okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.
Zapraszamy również do grupy Klub Rodziców w ARTzonie na Facebooku.
Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie www.okn.edu.pl od 25 marca 2024.
Opłata: 1 zł/warsztat
PROGRAM:
3, 17 IV / 10:00-12:30
Komunikacja empatyczna dla rodziców opiekunów i opiekunek dzieci
Prowadzenie: Justyna Ciahotna
Język ma wielką moc. Słowa mogą blokować kontakt, a nawet zaogniać konflikty. Z drugiej strony mają także moc budowania empatii, porozumienia, bliskości oraz inspirują do współdziałania.
Zapraszam Was ciepło na cykl dwóch spotkań w nurcie komunikacji empatycznej (opartej na Porozumieniu bez przemocy - NVC) . Podczas tych warsztatów przyjrzymy się temu:
- co blokuje, a co otwiera kontakt z innymi,
- jak można komunikować się w rodzinie, aby było to budujące szacunek i relacje,
- jak można zapraszać dzieci i partnera / partnerkę do współdziałania,
- jak uważnie słuchać siebie nawzajem uchem empatii.
Warsztaty są możliwością rozwoju swoich rodzicielskich kompetencji, wzmocnienia bliskich relacji w rodzinie, poznania modelu 4 kroków wg Porozumienia bez przemocy oraz dają możliwość wzajemnej wymiany i inspiracji z innymi rodzicami.
Prowadząca: Justyna Ciahotna - Jestem trenerką komunikacji empatycznej. Wspieram w drodze do dobrostanu i budowaniu relacji ze sobą i innymi opartej na uważności, empatii i czułości. Jestem absolwentką studiów z zakresu Pedagogiki, Psychologii i HR oraz Szkoły Trenerów. Odbyłam 50 dni szkoleniowych z certyfikowanymi trenerami Porozumienia bez Przemocy i stale się rozwijam. Ukończyłam certyfikowany kurs Uważne Samowspółczucie. Prowadzę warsztaty oparte na Porozumieniu bez Przemocy i grupy empatii dla osób dorosłych, w tym rodziców, a także dla nauczycieli. Współtworzę również organizację turkusową Leance. Prywatnie, jestem mężatką i mamą dwójki dzieci. To właśnie macierzyństwo zainspirowało mnie do głębszego wejrzenia w siebie.
4, 11, 18, 25 IV / 10.30-11.30
Joga dla rodziców z dziećmi,
prowadzenie: Anna Wołos z Miś Jogin
Ania Wołos - nauczycielka jogi i mindfulness w mobilnej szkole jogi i uważności dla dzieci i dorosłych - Miś Jogin. Prowadzi zajęcia z jogi dla dzieci, w tym jogę rodzinną, dla mam z bobasami i dla kobiet w ciąży, a także jogę dla dorosłych, szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie, jogę dla seniorów oraz jogę zdrowego kręgosłupa. Ukończyła znany na całym świecie kurs RYT 200 Vinyasa w Up Dog Yoga Education School i należy do zrzeszenia nauczycieli jogi wYoga Alliance.
5 IV / 10:00-11:00
Malowanie jadalnymi farbami (od 12 miesiąca życia)
Prowadzenie Paulina Maciaszek
(limit miejsc 10 osób)
A gdyby tak sztukę i jej tworzenie oddać najmłodszym dzieciom? Gdyby pozwolić im na pomalowanie obrazów znanych artystów? Rzucamy to wyzwanie sobie i Wam! Zapraszamy dzieci i rodziców na warsztat malowania jadalnymi farbami po kawałkach sztuki stworzonej przez dorosłych. Będziemy pracować na produktach bezpiecznych, spożywczych wspierając rozwój zmysłów, ekspresji twórczej i samodzielności.
Takie spotkanie wzmocni świadomości ciała i przestrzeni u dziecka, będzie satysfakcjonującym przeżyciem i dobrą zabawą. Do dyspozycji dzieci będą nie tylko farby ale również sensoryczne narzędzia do malowania, posypywania i lepienia.
Uwaga!
Warsztaty są mocno brudzące. Prosimy aby zabrać ubranie na przebranie dla dziecka i rodzica/opiekuna/opiekunki oraz mokre chusteczki i mały ręcznik.
Warsztat przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia.
Prowadząca: Paulina Maciaszek - pedagożka i animatorka kultury, kierowniczka Pracowni Praktyk Rozwojowych. Autorka i koordynatorka wielu projektów i wydarzeń m.in. „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci" czy "Zanim dotknę sztuki". Instruktorka warsztatów rękodzielniczych i artystycznych m.in. haftu intuicyjnego, haftu płaskiego, warsztatów sensoryczno-artystycznych, warsztatów malarstwa sensorycznego. Kuratorka i współautorka wystawy „Ślad Sensoryczny” stworzonej z myślą o dzieciach z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Instruktorka ceramiki artystycznej i pomysłodawczyni programu ceramiki podróżniczej dla dzieci. Autorka programu „Ekipa Dobra – Młodzieżowe Centrum wolontariatu w ARTzonie”, który nieprzerwanie realizuje z wolontariuszami młodzieżowymi od 2017 rok. Trenerka metody Smyko-Multisensoryka® oraz Sensoplastyka®. Prywatnie mama, miłośniczka kultury ludowej i szopkarka krakowska.
9, 16 IV / 10:30-11:30
Pilates dla mam z dziećmi
Prowadzenie: Barbara Wysoczańska-Grochal
Zajęcia mają na celu wsparcie kobiet w powrocie do pozytywnego czucia swojego ciała po ciąży i porodzie poprzez rozluźnianie, rozciąganie i delikatne wzmacnianie.
Pierwszy rok macierzyństwa nie oszczędza stawów i kręgosłupa i jest pełen wyzwań, również tych związanych z bólem. Dlatego zajęcia oparte są na metodzie Pilates w połączeniu z elementami jogi i stretchingu.
Skupiamy się na:
- pracy nad prawidłową postawą ciała
- odciążaniu kręgosłupa
- rozluźnianiu napięć
- delikatnym wzmacnianiu głębokiego gorsetu mięśniowego
- delikatnym rozciąganiu
- przyjaznej atmosferze
Na zajęcia zapraszam w pierwszej kolejności mamy z maluszkami do 1 rż (z czego już wprost wynika, że karmienie, przewijanie, płacz, krzyk, dziwne dźwięki i grymasy są nieodłączną częścią zajęć) :) Oczywiście, mogą się pojawiać mamy ze starszymi dziećmi, bo ćwiczenia, które proponuję jak najbardziej są dla wszystkich, niezależnie od momentu. Też wszystko zależy od możliwości sali i chęci mam. To temat do ustalenia.
Prowadząca - Barbara Wysoczańska-Grochal
Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, byłą tancerką i choreografką. Posiadam doświadczenie w prowadzeniu zajęć zarówno z zakresu tańca współczesnego dla młodzieży i dorosłych, jak również fitness i Pilates dla dorosłych i seniorów.
Metoda Pilates pomaga mi zachować aktywność i wspiera walkę z bólami stawów i kręgosłupa związanymi ze zwyrodnieniami i zmianami przeciążeniowymi.
10, 24 IV / 10.00-10.45 (gr.1), 11.00-12.00 (gr.2)
MuzykujMY! - warsztaty muzyczne dla rodziców z dziećmi do lat 3,
Prowadzenie Gabriela Dec.
1 grupa (10:00-10:45) - rodzice i dzieci w wieku 0-1,5 roku (10 par)
2 grupa (11:00-11:45) - rodzice i dzieci w wieku 1,5-3 lata (10 par)
MuzykujMY! to warsztaty składające się z nauki prostych rytmiczanek, piosenek oraz układów tanecznych, w których aktywny udział biorą wszyscy uczestnicy - dorośli i dzieci. Pojawią się perkusjonalia, zabawy z chustą animacyjną oraz różne niespodzianki i żywy akompaniament ukulele. Zajęcia zawierają elementy metody Gordona, Batti Strauss oraz Pomelody.
Gabriela Dec - magistra pedagogiki, animatorka społeczno-kulturowa i instrumentalistka. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako nauczycielka gry na pianinie, instruktorka zajęć umuzykalniających oraz koordynatorka jednego z krakowskich klubów kultury. Prowadzone przez nią zajęcia skupione są przede wszystkim na swobodnym muzykowaniu z elementami improwizacji i dobrej zabawie z muzyką.
12 IV / 10:30-12:30
Dobre (przy)wiązanie - warsztaty wiązania chust plecak
(dla rodziców dzieci od 5 miesiąca życia)
Prowadzenie: Wanda Hałuniewicz
Opis: Kilkumetrowy barwny pas materiału służy nie tylko do przytwierdzenia dziecka do opiekuna w taki sposób, żeby uwolnić ręce. Chusta dba o wygodę, zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie noszonego i noszącego. Chusta pomaga w tworzeniu dobrej więzi. Zapraszamy do wspólnej nauki wiązania – nauczymy się, jak zrobić to sprawnie i dobrze! Na warsztaty zapraszamy rodziców z maluchami od 5. miesiąca życia.
Prowadzenie: Wanda Hałuniewicz, certyfikowana doradczyni noszenia ClauWi.
19 IV / 10:30-12:00
Dziennik uważności
Prowadzenie: Martyna Lechman
Opis warsztatu:Przed nami kolejne spotkanie z uważnością. Będziemy kontynuować temat dziennika uważności, wykonamy kilka ćwiczeń oraz dokonamy kolejnych wpisów w naszych dziennikach.
Postaramy się przyjrzeć naszym myślom, refleksjom, doświadczeniom, zatrzymać się w nich i część z nich przelać na papier. Będziemy pracować w rytmie slow, z czułością dla siebie i pojawiających się myśli, bez oceniania i cenzurowania. Będzie to wspaniały wstęp do praktyki prowadzenia dziennika uważności.
Zapraszamy zarówno osoby, które uczestniczyły w poprzednich zajęciach, jak i każdą nową osobę, która chciałaby dowiedzieć się czegoś o uważności.
Osoby, które posiadają swój własny dziennik uważności (zrobiony w ramach poprzednich zajęć) mogą zabrać go ze sobą. Osoby, które po raz pierwszy będą uczestniczyć w zajęciach mogą opcjonalnie wziąć ze sobą czysty zeszyt. Ale na spokojnie, na miejscu każdy będzie mógł skorzystać z kartek i długopisów.
Najważniejsza jest wasza obecność i skorzystanie z chwili zwolnienia.
Martyna Lechman, autorka dramatów, adaptacji i scenariuszy teatralnych do spektakli dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży w teatrach w całej Polsce, a także tłumaczka literatury głównie dramatycznej. Od ośmiu lat prowadzi zajęcia kreatywnego pisania oraz teatralne. Prywatnie fascynatka jogi, życia w trybie slow oraz szeroko pojętej uważności.
Kontakt
Julia Lachiewicz
Młodsza specjalistka ds. edukacji kulturowej
Koordynatorka Klubu rodziców w ARTzonie
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel.: +48 12 644 38 98 w.35