Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
W drodze na Pustynię Błędowską. Parkowe i ogrodowe atrakcje Małopolski.
Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury Norwida zaprasza na trzeci w tym sezonie wyjazd edukacyjny, podczas którego będziemy poznawać ciekawe miejsca Małopolski.
Na trasie wyprawy:
-
Ogród Brzoskwinia
Jest to prywatna kolekcja roślin we wsi Brzoskwinia. Miejsce przyciąga szczególną atmosferą, częściowo otoczone lasami, a od południa podkrakowską Doliną Brzoskwinki. Jest to raj dla miłośników ogrodów, miejsce inspiracji i odpoczynku.
-
Zespół pałacowo - parkowy w Młoszowej
Neogotycki obiekt składa się z części pałacowej oraz przyległej do niej kaplicy, położony jest na terenie założonego w 1824 r. 17-hektarowego parku ze starym drzewostanem. Otacza go mur z basztą i Bastionem Belwederskim. Obecnie można zwiedzać go tylko z zewnątrz.
-
Staropolski dworek w Krzykawce
Dwór pochodzi z drugiej połowie XVIII wieku, który do dnia dzisiejszego przetrwał w stanie niemal niezmienionym, o charakterystycznych cechach architektury małopolskiej. Jednym z nich jest łamany dach polski. W pobliżu dworu znajduje się pomnik upamiętniający śmierć poległych w bitwie Powstania Styczniowego 5 maja 1863 roku. Dziś w dworze mieści się filia Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki w Bolesławiu.
-
Rynek w Sławkowie
Jest to zaciszne, ale ciekawe miejsce z unikatowymi obiektami jurajskiego miasteczka, do których bezsprzecznie zalicza się Austeria - najstarsza karczma w Polsce, której początki sięgają XIII wieku.
-
Pustynia Błędowska
Największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Występuje tu ok. 100 gatunków roślin przystosowanych do gleb piaskowych i dynamicznych warunków wydmowych. Do rzadszych lub chronionych gatunków należą: dziewięćsił bezłodygowy, pomocnik baldaszkowy, kruszczyk szerokolistny oraz warzucha polska, która jest lokalnym endemitem.
Opieka merytoryczna wyjazdu: dr Maria Lankosz-Mróz - botaniczka, wieloletnia pracowniczka naukowa Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Animatorka i edukatorka wiedzy przyrodniczej, organizatorka lub współorganizatorka wielu wypraw przyrodniczych krajowych i zagranicznych. Członkini Polskiego Towarzystwa Botanicznego, sekcja ogrodów botanicznych.
Koszt: 100 zł
W cenie wyjazdu:
-
opieka organizacyjna i merytoryczna
-
autokar
-
ubezpieczenie NNW
-
bilety wstępu
Miejsce zbiórki: Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5 w Krakowie.
Zapisy poprzez FORMULARZ ONLINE.
Zapisy trwają do: 16.09.2024 r.
Obowiązuje limit miejsc: 50
Organizator zastrzega sobie prawo odwołania wyjazdu w przypadku mniejszej liczby uczestników niż zakładana przez organizatora lub innych niespodziewanych okoliczności.
KONTAKT:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, 21
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Miejsce zbiórki: Ośrodek Kultury Norwida os. Górali 5. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. Powrót z wycieczki: również pod Ośrodek Kultury Norwida.
Autokar: standardowy. Brak udogodnień dla osób z ograniczoną motoryką. Wyposażony w toaletę na pokładzie.
Trasa: na trasie przejazdu została podzielona na krótkie odcinki, co daje możliwość ruchu i skorzystania z toalety. Najdłuższy przejazd to trasa powrotna, potrwa ok. 1,5 godziny. Na czas zwiedzania rzeczy można pozostawić w autokarze.
Miejsca odwiedzane: posiadają różnorodną nawierzchnię i strukturę - od betonowej po mało stabilne piaski Pustyni Błędowskiej. Teren raczej płaski z niewielkimi wzniesieniami.
Prosimy założyć wygodne buty i strój dostosowany do aktualnej pogody.
fot. wikipedia